MC Hidrosiklon

Arıtma tesisine gelen su içerisinde bulunan ve özgül ağırlığı sudan daha ağır olan tanecikleri (kum, silt vb. partikülleri) ayırıp, alt haznesine biriktiren filtre tipidir.

Hidrosiklon sistemi temel olarak basınç altında bırakılan su içerisinde yer alan çeşitli çaplardaki partikülleri santrifüj kuvvetine maruz bırakarak sudan ayırıp uzaklaştırılır. Su akışı basınç altında olduğunda girişten teğetsel olarak cihaza giriş yapar ve şiddetli girdap oluşumuna sebep olur. Farklı yoğunluklara sahip olan partiküller ve su merkezkaç kuvveti nedeniyle birbirinden ayrılır. Bu sayede su yükselerek su çıkışına yönlendirilirken, partiküller ise cihazın atık çıkışı kısmına boşalır.

Verimli bir su filtrasyonu için hidrosiklonda hız ve debi uyumu sağlanmalıdır. Çeşitli ARGE ler sonucu her çap için farklı modelde su giriş hızı ve çap oranları belirlenerek, çok küçük partikülleri bile ayırabilecek nitelikte süzme kalitesi elde edilmiştir.

Arıtma tesislerinde kullanıma uygun, rahat kurulum ve işletme özelliklerine sahip, ileri teknolojisi ile yüksek verimde performans sağlayan bu ekipman yüksek debilerde bile rahatlıkla çalışabilir.